PORADY
Badanie EKG
Badanie EKG służy do diagnozowania zaburzeń rytmu serca oraz zaburzeń pracy układu bodźczo – przewodzącego. Otrzymany zapis jest graficznym odzwierciedleniem aktywności elektrycznej serca.
Jakich informacji dostarcza nam badanie?
- rytm pracy serca
- częstotliwość pracy serca
- średnia oś serca
- pomiar zespołów
Zapis daje nam informacje o miarowości / niemiarowości pracy serca ,a także sugeruje możliwe zaburzenia układu krążenia i mięśnia sercowego oraz zaburzenia elektrolitowe.
Jak wygląda badanie?
Elektrody – najczęściej cztery - umieszczamy na fałdzie skórnym na kończynach zwierzęcia (zapis kończynowy) oraz rzadziej na klatce piersiowe (zapis przedsercowy). W celu zapewnienia dobrego przewodzenia na skórę nanosimy alkohol ( spray) lub nakładamy specjalny żel. W trakcie badania ograniczamy do minimum kontakt dotykowy, nie głaskamy zwierzęcia. Najlepszy zapis otrzymuje się gdy zwierzę leży na prawym boku. Pozycję do badania dobieramy tak aby była jak najmniej stresująca – stojąca, siedząca,leżąca - najlepiej aby podczas badania zwierze było spokojne i rozluźnione.
Wskazania:
- choroba serca: powiększenie sylwetki serca na rtg ; szmery; osłabienie, nietolerancja wysiłkowa
- napadowa duszność, kaszel
- omdlenia,
- ataki drgawkowe
- zaburzenia elektrolitowe
- ocena przed zabiegiem chirurgicznym
Przygotowanie pacjenta do badania krwi
Zwierzę musi być na czczo co oznacza że przed badaniem co najmniej 8-12h nie powinien spożywać pokarmu – w innym wypadu krew nie będzie nadawać się do badania i będzie trzeba pobrać ją ponownie lub wynik będzie zafałszowany krew najczęściej pobieramy z łapy, miejsce wkłucia golimy oraz dezynfekujemy jeżeli zwierzę jest spokojne czynność nie trwa dłużej niż 1 min. jeżeli zwierzę jest agresywne lub bardzo niespokojne może być konieczne podanie środków uspokajających; jeżeli jako właściciel denerwujesz się czynnością lub nie znosisz widoku krwi- poinformuj wcześniej - zdenerwowanie przechodzi na pupila i często utrudnia procedurę, często pobranie krwi bez obecności właściciela przebiega szybciej i jest mniej stresujące.
Przygotowanie do badania USG
Przed każdym badaniem niezbędne jest przygotowanie dietetyczne. Głodówka powinna trwać 6- 12h a w niektórych przypadkach dłużej , zwierzę w tym czasie może przyjmować wodę. Wymagane jest umiarkowanie wypełnienie pęcherza moczowego – nie pozwalamy pupilowi oddać moczu tuż przed wizytą. Jeżeli zwierzę jest agresywne lub bardzo niespokojne może być konieczne podanie środków uspokajających. Przed badaniem zazwyczaj konieczne jest wystrzyżenie okolicy tak aby obraz był najlepszej jakości. Podczas badania zwierzę leży najczęściej na lewym boku lub na grzbiecie, w trakcie badania niekiedy istnieje potrzeba zmiany pozycji tak by uwidocznić badaną okolicę.
Badanie USG oraz wskazanie do badania
Badanie ultrasonograficzne jest badaniem uzupełniającym inne metody diagnostyczne, służy do oceny makroskopowej narządów. Ocena histopatologiczna i funkcji narządów (poza ruchem) nie jest możliwa za pomocą usg. Wskazania do badania: ostry brzuch , powiększenie narządów jamy brzusznej ,płyn w jamie brzusznej, uraz jamy brzusznej, żółtaczka, utrudnione oddawanie moczu i kału, wymioty, biegunka, spadek masy ciała, anemia, ciąża, nieprawidłowe wyniki badania krwi
Przygotowanie pacjenta do zabiegu
Kwalifikacja do zabiegu: zwierzę w dobrej kondycji fizycznej (zabiegi planowe) / stabilnym stanie (w przypadku zabiegów ratujących życie). Właściciel jest zobowiązany do poinformowania lekarza o faktycznym stanie zwierzęcia, przebytych chorobach, stosowanych lekach i suplementach oraz zaobserwowanych niepokojących objawach. Przed zabiegiem zalecane jest wykonanie przynajmniej podstawowego badania krwi, które umożliwi dokładną ocenę stanu zdrowia zwierzęcia oraz przebiegu narkozy. W przeciwnym wypadku należy być przygotowanym na możliwe komplikację oraz powikłania. Do zabiegu zwierzę musi być na czczo, głodówka powinna trwać od 12-24h u zwierząt dorosłych, zwierzęta młode oraz seniorzy nie dłużej niż 12h. Na około 2-3h lub dłużej ( w zależności od używanych środków do narkozy) odstawiamy wodę. Wypełniony treścią przewód pokarmowy utrudnia wprowadzenie pacjenta w narkozę, utrudnia przebieg zabiegu oraz proces wybudzania. W przypadku pojawienia się wymiotów może dojść do zachłyśnięcia się i zakrztuszenia co bezpośrednio zagraża życiu zwierzęcia. Przed samym zabiegiem zalecany jest spacer by zwierzę oddało mocz i kał. Po operacji: do domu wydawane są zwierzęta wybudzone (po ok. 4-6 h od zabiegu). Po narkozie przez kilka do kilkunastu godzin organizm zwierzęcia nie funkcjonuje normalnie. Zwierzęta mogą być nadwrażliwe na dotyk, dźwięki, temperatura może być obniżona (należy zapewnić ciepło); mogą mieć problem z koordynacją ruchu, mogą pojawić się wymioty. Zwierzęta zawsze wydawane są do domu po podaniu leków przeciwbólowych oraz antybiotyku dlatego nie należy podawać żadnych leków na własną rękę! W pierwszych godzinach po operacji należy zapewnić spokój. Po zabiegach zdarza się że pacjenci nie oddają kału przez 2-3 dni, powinni natomiast oddawać mocz. Ranę pooperacyjną zawsze zabezpieczamy do czasu zdjęcia szwów stosując kołnierz ochrony lub ubranko pooperacyjne. Nie należy opuszczać zalecanych wizyt kontrolnych oraz regularnie podawać leki wydane do domu, gdyż zaniedbanie opóźni lub utrudni a nawet uniemożliwi prawidłowe gojenie i rekonwalescencję. Przez okres indywidualnie zalecony przez lekarza ograniczamy ruch oraz unikamy niekontrolowanego ruchu. Szwy zdejmowanie są po 10-14 dniach.
„CICHY ZABÓJCA” - NADCIŚNIENIE TĘTNICZE
Nadciśnienie tętnicze rozwija się najczęściej niezauważalnie, a pierwszym objawem i powodem konsultacji są powikłania narządowe np. utrata wzroku.
Dla kogo badanie? Psy i koty powyżej 6-7 roku życia bez chorób współtowarzyszących badamy 1x w roku. Powyżej 11 roku życia : 2x w roku. Zwierzęta cierpiące na choroby nerek, nadnerczy, tarczycy czy cukrzycę monitorujemy wg zaleceń lekarza
Wskazania do natychmiastowego badania: - utrata wzroku, rozszerzenie źrenic, kręty przebieg naczyń spojówki - wzmożone pragnienie oraz zwiększone oddawanie moczu - zaburzenie neurologiczne np. przechylona głowa, drgawki - problemy z sercem : kaszel, osłabienie, zmniejszona wydolność fizyczna, omdlenia - krwawienie z nosa
Celem badania jest wczesne wykrycie nadciśnienia i zapobieganie nieodwracalnym powikłaniom.
Jak badamy ciśnienie krwi u zwierząt? Oferujemy nieinwazyjny pomiar metodą Dopplera. Mankiet zakładamy na kończynę bądź ogon powyżej miejsca pomiaru. Niewielkich rozmiarów ultradźwiękową dopplerowską sondę przykładamy na zwilżoną wcześniej skórę poniżej mankietu. U zwierząt długowłosych może być niezbędne wygolenie niewielkiego obszaru do którego będzie przyłożona sonda. Za pomocą fal ultradźwiękowych wykrywamy dźwięk przepływu krwi w naczyniach tętniczych. Mankiet pompujemy aż zniknie dźwięk , następnie powoli upuszczamy powietrze z mankietu aż do momentu usłyszenia dźwięku przepływu krwi. Podczas badania używane są słuchawki gdyż zwierzęta najczęściej nie tolerują dźwięków wydawanych przez ciśnieniomierz.
Podczas badania prosimy o wyłączenie telefonów komórkowych gdyż mogą zakłócać pomiar. Podwyższenie ciśnienia krwi może być tymczasowe (stres) bądź utrwalone ( nadciśnienie) dlatego ważne jest wykonanie kilku pomiarów by badanie było miarodajne. Niewykryte wcześnie nadciśnienie prowadzi do skrajnych zmian narządowych m.in. uszkodzenia siatkówki i ślepoty, pogłębienia niewydolności nerek, zaburzeń naczyniowych mózgu.